تسنیم/ آخرین آمارهای ارائه شده از ثبت پسوندهای اینترنتی حکایت از کاهش ۷.۸ درصدی ثبت دامنه ".ایران" به نسبت دو سال گذشته دارد.


براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز ثبت دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانشهای بنیادی، تاکنون 943 هزار و 38 دامنه اینترنتی در کشور توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده و فعال است که این آمار در پایان سال 93 حدود 618 هزار و 789 دامنه اعلام شده بود.

بررسیها نشان می‌دهد که پسوند ".ir" همچنان در صدر ثبت دامنه‌های فعال اینترنتی قرار دارد و پسوند "net.ir" هم کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.
هم‌اکنون تعداد 934 هزار و 285 دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می‌شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir چهار هزار و 26 دامنه، شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند "ایران" هزار و 943 دامنه و شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود هزار و 418 دامنه اعلام شده است.

در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود 299 دامنه، با پسوند gov.ir دقیقا 258، پسوند org.ir نیز 317 و id.ir هم 456 دامنه است.
تاکنون 36 دامنه نیز با پسوند net.ir به ثبت رسیده است.
با توجه به اینکه مهر ماه سال 1394 سامانه ثبت دامنه فارسی با پسوند ".ایران" آغاز به کار کرد و در سال 94 تعداد دو هزار و 109 دامنه با این پسوند فعال شد؛ اما اکنون میزان دامنه‌های ثبت شده با این پسوند به هزار و 943 رسیده است.

این روند کاهشی در ارتباط با دامنه‌های ac.ir، sch.ir، gov.ir و net.ir نیز مشاهده می‌شود.
بنابراین آمار ثبت دامنه با پسوند ".ایران" با کاهش 7.8 درصدی مواجه شده است.

با کانال تلگرامی «یا مهدی نیوز» همراه شوید