میزان/ معاون ستاد مواد مخدر کشور با اشاره به تجربه موفق کانون های دانشجویی همیاران در وزارت علوم گفت: از نیمه دوم سال ۹۵ شاهد کاهش مصرف موادمخدر در قشر دانشجویی بوده‌ایم.پرویز افشار در دومین همایش کشوری کانون‌های دانشجویی همیاران در شیراز، گفت: براساس مطالعات صورت گرفته، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با سوء مصرف مواد مخدر در ارتباط است.

وی افزود: تجربه موفق تشکیل کانون‌های دانشجویی همیاران در وزارت علوم، می‌تواند در وزارت آموزش و پرورش هم اجرا شود، چرا که بسیاری از این آسیب‌ها از سال‌های قبل از ورود به دانشگاه ایجاد می‌شود.

معاون ستاد مواد مخدر کشور به بیان مهمترین عوامل گرایش اولیه نوجوانان و جوانان به مواد مخدر پرداخت و گفت: تجربه جدید، نیاز به هیجان، لذت، شادابی، تفریح، بهبود راندمان کاری و پاره‌ای از اختلالات جنسی، از جمله دلایلی بوده که به گفته افراد باعث گرفتار شدن آن‌ها در دام مواد مخدر شده است.

افشار با اشاره به اینکه از نیمه دوم سال ۹۵ شاهد کاهش مصرف موادمخدر در قشر دانشجویی بوده‌ایم، گفت: کانون‌ها باید از مقاطع تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه فعال شوند.

وی با اشاره به اینکه وجود همیاران در مقاطع اولیه‌ِ تحصیلی به ویژه در مقطع پیش دبستانی و سال‌های اول و دوم ابتدایی لازم است، ادامه داد: طی تحقیقات انجام شده ۷۵ درصد از مصرف کنندگان موادمخدر، قبل از ورود به دانشگاه به این مواد گرایش داشته‌اند.

معاون ستاد مواد مخدر کشور خاطر نشان کرد: ارزان‌تر بودن، موثر‌تر بودن و دغدغه‌مند بودن، از جمله شاخص‌های فعالیت گروه‌های دانشجویی در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود و امید آن است که این فعالیت‌ها هر چه بیشتر ادامه یابد.

با کانال تلگرامی «یا مهدی نیوز» همراه شوید