فارس/ وزیر خارجه ایران در یک پیام توییتری تصریح کرد که روسیه می‌تواند نقش مهمی در کمک به تغییر الگوی خلیج‌فارس ایفا کند به شیوه‌ای که این الگو بر پایه گفت‌وگو باشد و همه را دربرگیرد.«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران که ساعاتی پیش در کنفرانس باشگاه بین‌المللی مباحثات «والدای» در پنلی با حضور «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه شرکت کرده بود، در یک پیام توییتری در اینباره نوشت: «از سخنرانی در باشگاه والدای خرسندم. با چشم‌انداز راهبردی عاقلانه روسیه و نفوذ رو به رشد این کشور در غرب آسیا، این کشور می‌تواند نقش مهمی در کمک به تغییر الگو در خلیج‌فارس ایفا کند به شیوه‌ای که برپایه گفت‌وگو باشد و همه را در برگیرد». 

وزیر امور خارجه ایران در نشست والدای طی سخنانی با اشاره به تلاش‌ها و همکاری‌های نزدیک جمهوری اسلامی ایران و روسیه برای تحقق اهداف مشترک و برقراری ثبات و امنیت در منطقه عنوان کرد: اکنون می‌توانیم از شکست داعش در منطقه سخن بگوییم.

ظریف با تأکید بر اینکه ما نباید امنیت خود را با ناامنی دیگر کشورها تامین کنیم، اظهار داشت: همه کشورها باید برای تقویت و امنیت و ثبات منطقه‌ با یکدیگر همکاری کنند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز با اشاره به اظهارات اخیر مقامات آمریکایی و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنفرانس امنیتی مونیخ تأکید کرد، مسکو معتقد است که حل مشکلات منطقه خاورمیانه از طریق دیدگاه راه انداختن درگیری علیه ایران میسر نخواهد شد.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی روز گذشته خود در کنفرانس امنیتی مونیخ تلاش کرد تا تمام مشکلات و مسائل منطقه خاورمیانه را به ایران مرتبط کند.

نخست وزیر رژیم اسرائیل، با تکرار ادعای تمایل ایران برای تاسیس پایگاه نظامی در سوریه، تاکید کرد: «در صورتی که لازم باشد، علیه آن اقدام می‌کنیم، نه فقط علیه گروه‌های مورد حمایت ایران، بلکه علیه خود ایران اقدام (نظامی) می‌کنیم».

باشگاه مباحثه والدای در روسیه، کنفرانس خاورمیانه هر ساله را با حضور سیاستمداران، دیپلمات‌ها، کارشناسان و افراد برجسته و شناخته‌شده از بیش از 30 کشور جهان برگزار می‌کند. کنفرانس سال جاری میلادی امروز 19 فوریه (30 بهمن ماه) آغاز شده و تا فردا 20 فوریه (اول اسفند) ادامه خواهد داشت.

با کانال تلگرامی «یا مهدی نیوز» همراه شوید