شهر خبر/ مسلما یکی از محبوب‌ترین دانه های آجیل، پسته است. بافت بی نظیر و طعم خاص پسته ، آن را به یک مغز خوشمزه و پرخاصیت تبدیل کرده است که بهترین میان وعده به شمار می رود.

پسته حاوی خواص بسیار خاصی است که می توان از آن به کاهش سطح کلسترول، سلامت قلب و عروق، افزایش عملکرد جنسی و . . . اشاره کرد. با مطالعه متن زیر در نت نوشت می توانید از دیگر خواص پسته مطلع شوید.

کلسترول
مزایای پسته با کاهش کلسترول شروع می شود. طی یک مطالعه، محققان تعداد ۲۸ نفر بزرگسال که دارای سطح کلسترول LDL بالایی بودند تحت رژیم پسته به صورت دو مرتبه در طی روز قرار دادند. کمتر از ۲ماه میزان کلسترول این افراد میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود. با رعایت اعتدال در مصرف پسته می توان سطح کلسترول خون را به خوبی کاهش داد.

بیماری های قلب و عروق
غذاهای کاهش دهنده کلسترول مانند پسته یک انتخاب بسیار هوشمندانه برای افرادی است که می خواهند قلب و عروق خود را سالم نگه دارند.
LDL یکی از خطرناک ترین عوامل برای قلب و عروق به شمار می رود همچنین افراد مبتلا به بیماری های قلبی نیز می بایست این پارامتر را مستمرا تحت کنترل قرار دهند. غذاهای کاهش دهنده کلسترول مانند پسته یک انتخاب بسیار هوشمندانه برای افرادی است که می خواهند قلب و عروق خود را سالم نگه دارند.

کنترل وزن
اگر در حال تلاش برای رسیدن به وزن دلخواه و سالم هستید، پسته یکی از بهترین مواد غذایی است که در این زمینه نیز به شما کمک می کند. چربی های سالم، فیبر و پروتئین که در این مغز وجود دارد به شما کمک می کند تا کمتر احساس گرسنگی کنید و وزن خود را بیشتر تحت کنترل قرار دهید. مزایای پسته به مراتب بیشتر از مواد غذایی بسته بندی شده مانند چیپس و یا بیسکوئیت ها و کوکی ها می باشد. برای رسیدن به وزن ایده آل می بایست غذاهای مغذی کم حجم را درست و به جا مصرف کنید.

سلامت چشم
محافظت از چشم یکی از امور مهم و حیاتی است. پسته به دلیل دارا بودن لوتئین و zeaxanthin جهت سلامت چشم بسیار موثر می باشد. این دو عنصر در شبکیه چشم وجود دارند و کمبود آن ها می تواند منجر به دژنراسیون ماکولا و همچنین بیماری آب مروارید شود.

دیابت
طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت اثرات پسته بر روی پروفایل لیپید/ لیپوپروتئین، کنترل قند خون، التهابات گردش خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می تواند موثر باشد. به نحوی که پسته بر میزان گلوکز همانند کلسترول و تری گلیسیرید تاثیر مثبت دارد و مصرف آن به افراد دیابتی توصیه می شود.
هر ماده غذایی را می توان به صورت های مختلف در رژیم غذایی قرارداد. استفاده از پسته در دسرها و غذاها و سالادها به راحتی امکان پذیر است. فقط می بایست حد تعادل را در مصرف آن رعایت کرد که دچار مشکلات دیگری نشوید.

با کانال تلگرامی «یا مهدی نیوز» همراه شوید