خراسان/ سه کمدی بفروش، یک فیلم اکشن، یک درام قهرمان محور و یک پویانمایی کودک؛

ترکیبی نسبتاً دلپذیر که هم تنوع ژانر دارد و هم از فیلم های تلخ در آن خبری نیست. اگر در پایان تعطیلات نوروزی، به جدول فروش نگاهی بیندازیم، احتمالاً دو فیلم «مصادره» و «لاتاری» را پیشتاز خواهیم دید و «به وقت شام»، «خرگیوش»، «فیلشاه» و «لونه زنبور» را در رتبه های بعدی. این ترکیب هفت فیلمه احتمالاً یک قربانی هم خواهد داشت و آن هم فیلم پرافتخار علیرضا داوودنژاد است که با چهار سیمرغ از جشنواره سال 95، بیشتر از یک سال در نوبت اکران مانده و حالا با شش فیلمی همزمان روی پرده رفته که عملاً شانسی برایش باقی نگذاشته اند. با راهنمای کامل فیلم های اکران نوروزی 97، همراه ما باشید:
به وقـت شام
ابراهیم حاتمی کیا

قصه: دو خلبان ایرانی که پدر و پسر هم هستند، برای ارسال کمک های انسان دوستانه به سوریه می روند ولی به دست تروریست های داعش اسیر می شوند.
ستاره ها: ترکیب بازیگران فیلم، چندان برای مخاطب عام وسوسه کننده نیست. بابک حمیدیان و هادی حجازی فر تنها ستاره های ایرانی فیلم هستند و باقی بازیگران «به وقت شام» سوری اند.
کارنامه کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا دیگر نیازی به معرفی ندارد. او سازنده شماری از مهم ترین آثار تاریخ سینمای ایران بوده و شاهکارهایی چون «از کرخه تا راین»، «آژانس شیشه ای» و «دیده بان» را در کارنامه دارد. حاتمی کیا پس از «به رنگ ارغوان» به سمت اکشن های پرزدوخورد، جلوه های ویژه بصری و لحظات نفسگیر گام برداشته و تجربه های موفقی در «چ» و «بادیگارد» داشته است. با این حال حواشی فرامتنی او، مخالفت هایی را برانگیخته که ممکن است به ضرر فیلمش تمام شود.
پیش بینی فروش: «به وقت شام» برگ های برنده زیادی دارد. اول از همه نام حاتمی کیا، بسیاری از مخاطبان را برای رفتن به سینما وسوسه می کند، دوم کنجکاوی هایی است که درباره فیلم وجود دارد و با حاشیه های جشنواره به اوج رسیده است و سوم، اکشن باکیفیت فیلم است. با این حال، ممکن است «به وقت شام» هم به سرنوشت «بادیگارد» دچار شود و با پایان تعطیلات نوروزی و پایان کنجکاوی ها، افت فروش پیدا کند و رقابت را واگذار کند. پیش بینی ما فروشی حدود 8-9 میلیارد تومانی است.
خرگیوش
مانی باغبانی

قصه: «خرگیوش» در هیچ جشنواره ای حاضر نبوده و طبعاً تا حالا اکرانی هم نداشته. خلاصه داستان هم اطلاعاتی به ما نمی دهد ولی مخاطب را مطمئن می کند که فیلم، صرفاً با هدف گیشه ساخته شده است.
ستاره ها: پربازیگرترین فیلم اکران نوروز، همین «خرگیوش» است؛ جواد عزتی، بابک حمیدیان، سیامک انصاری، همایون ارشادی، امید روحانی، ملیکا شریفی نیا و مینا ساداتی در «خرگیوش» بازی می کنند و از قرار معلوم، همان سه نفر اول، قرار است مخاطبان را بخندانند و بقیه نقش شان پررنگ نیست.
کارنامه کارگردان: مانی باغبانی برای اولین بار کارگردانی را تجربه کرده و پیشتر نویسنده دو فیلم سینمایی بوده. «مهمونی کامی» توقیف است ولی «نهنگ عنبر» با 9میلیارد، سابقه خوبی برای او به جا گذاشته است.
پیش بینی فروش: باغبانی سعی کرده، فیلم کم ریسکی بسازد و همه عواملی را که در وضعیت کنونی سینمای ایران، باعث فروش خوب می شود در فیلمش جا داده است. «خرگیوش» ستاره دارد، کمدی است و به اندازه کافی موزیکال نیز هست به همین دلیل با وجودی که در محافل سینمایی، از همه فیلم ها صحبت می شود ولی «خرگیوش» مورد توجه نیست، به دلیل همین سه عامل، فروش فوق العاده برای این فیلم دور از تصور نیست و حتی شاید رکوردشکن شود. تجربه فروش فراتر از حد انتظار «خالتور» می گوید که «خرگیوش» می تواند روی 17-18 میلیارد تومان حساب باز کند.
فِراری
علیرضا داوودنژاد

قصه: یک دختر نوجوان برای عکس گرفتن با یک خودروی «فراری» به تهران می آید و با یک راننده تاکسی همراه می شود تا خودرو را پیدا کنند.
ستاره ها: فیلم تنها محسن تنابنده و ترلان پروانه را به عنوان بازیگر اصلی دارد که اگرچه ستاره های محبوبی هستند، اما با توجه به فرم فیلم، احتمالاً کار سختی را برای کشاندن مخاطبان به سالن های سینما داشته باشند.
کارنامه کارگردان: علیرضا داوودنژاد در سال های اخیر، با رویکردی که در نزدیک کردن سینما به زندگی عادی داشته، فیلم های پرفروشی نداشته است و «فِراری» نیز بعید است این قاعده را نقض کند.
پیش بینی فروش: شاید سازندگان «فراری» مجبور شده اند فیلم شان را در این زمان اکران کنند وگرنه ترکیب اکران، هیچ شانسی برای فیلم علیرضا داوودنژاد باقی نگذاشته است. «فراری» فیلم باکیفیتی است ولی مطبوع طبع مخاطب عام سینما نیست؛ بنابراین بعید است از دو میلیارد تومان، بیشتر بفروشد.
فیلشاه
هادی محمدیان

قصه: یک فیل دست وپاچلفتی به نام «شادفیل» تنها فرزند خانواده رئیس گله فیل هاست و باید جانشین او باشد، ولی هیکل گنده اش باعث می شود همیشه خرابکاری کند!
صداپیشگان: گروهی حرفه ای متشکل از بهترین های سینما و تلویزیون، به جای شخصیت های «فیلشاه» صحبت کرده اند که در کیفیت کارشان تردیدی نیست. بهرام زند، زهره شکوفنده، ناصر طهماسب، میرطاهر مظلومی، بهمن هاشمی و اکبر منانی به همراه چند نفر دیگر زیر نظر سعید شیخ زاده به عنوان مدیر دوبلاژ، در «فیلشاه» صداپیشگی کرده اند.
کارنامه کارگردان: هادی محمدیان تنها «شاهزاده روم» را در کارنامه دارد که پویانمایی آبرومندی بود و چه از لحاظ قصه و چه از لحاظ کیفیت ساخت، استانداردهای سینمای ایران را بالا برده بود. اثر جدید او از «شاهزاده روم» 
باکیفیت تر است و تکلیف خود را هم با مخاطب، بیشتر روشن کرده است.
پیش بینی فروش: سینمای ایران پیشتر تجربه اکران نوروزی برای یک پویانمایی کودک را نداشته و سخت بتوان فروش «فیلشاه» را پیش بینی کرد. با این حال، می توان مطمئن بود این فیلم، به دلایل مختلف از فروش 5میلیاردی «شاهزاده روم» به راحتی عبور می کند.
لاتـاری
محمدحسین مهدویان

قصه: یک دختر ایرانی به یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس می رود و با مخاطراتی مواجه می شود و نامزدش تلاش می کند او را بازگرداند.
ستاره ها: فیلم از لحاظ ستاره، دست پری دارد. ساعد سهیلی، هادی حجازی فر، حمید فرخ نژاد و جواد عزتی به همراه معرفی چهره ای جدید به نام زیبا کرمعلی، کفه بازیگران فیلم را سنگین کرده؛ هرچند نقش همه آن ها پررنگ نیست. در این بین، شمایلی که جواد عزتی و هادی حجازی فر ترسیم کرده اند، فوق العاده از آب درآمده است و شاید بتوانند برگ های برنده فیلم باشند؛ مخصوصاً جواد عزتی که در یکی دو سال گذشته، فیلم های پرفروش زیاد داشته است.
کارنامه کارگردان: مهدویان از جوانانی است که در 3-4 سال اخیر به عرصه کارگردانی وارد شده و اثر ضعیف یا حتی متوسط هم نداشته. «آخرین روزهای زمستان»، «ایستاده در غبار»، «ماجرای نیمروز» هم توانستند منتقدان را راضی کنند و هم مخاطبان را. «لاتاری» اما بیشتر برای مخاطب ساخته شده است و توان جذب مخاطب عام را دارد.
پیش بینی فروش: بدون شک برگ برنده «لاتاری» قصه جسورانه و قهرمان محور آن است که سازندگان را به فروش بالای فیلم، خوشبین کرده است؛ به خصوص که از این دست قصه ها در سینمای ایران کمیاب است و اگر «لاتاری» کمی خوش شانس باشد، می تواند به حدود 15 میلیارد تومان فروش، امیدوار باشد.
لونه زنبور
برزو نیک نژاد

قصه: خلاصه داستانی که از «لونه زنبور» منتشر شده، اطلاعات خاصی نمی دهد: «تا حالا از نزدیک دستِ چپِ زنِ یه پادشاهُ دیدی؟» سازندگان مراقب بوده اند تا از قصه فیلم چیزی لو نرود. فقط می دانیم محسن کیایی و پژمان جمشیدی سرباز وظیفه اند و به همراه هومن برق نورد که نقش یک فرمانده پاسگاه را ایفا می کند، بار زیادی از کمدی قصه را به دوش می کشند.
ستاره ها: ترکیب بازیگران فیلم، برای یک کمدی بفروش، نسبتاً ایده آل است. پژمان جمشیدی و محسن کیایی برای اولین بار زوج کمدی تشکیل داده اند و در کنارشان بهاره کیان افشار، رعنا آزادی ور، فرید سجادی حسینی، هومن برق نورد و سیاوش چراغی پور حضور دارند که این دو تای آخر چهره های روتین تلویزیونی هستند. «هوروش بند» هم به عنوان خواننده فیلم معرفی شده که برای مخاطب عام، جذابیت خاص خود را دارد.
کارنامه کارگردان: برزو نیک نژاد با نویسندگی شروع کرده و آثاری چون «دودکش» و «روزهای بد، به در» را برای محمدحسین لطیفی و سعید آقاخانی نوشته. هرچند در «لونه زنبور» خودش نویسنده نیست و محسن کیایی در اولین تجربه نویسندگی، فیلم نامه را نوشته است. آثار برزو نیک نژاد، بگیرنگیر دارند؛ گاهی مانند «زاپاس» و «دردسرهای عظیم» موفق از آب درمی آیند و گاهی مانند «پنچری» و «پیتزا مخلوط» مخاطب را راضی نمی کنند و شکست می خورند.
پیش بینی فروش: ژانر کمدی فیلم و ستاره های محبوب آن، می گویند که «لونه زنبور» می تواند پرفروش شود. «لونه زنبور» حتی اگر قصه ضعیفی هم داشته باشد، احتمالاً به 15 میلیارد تومان خواهد رسید.
مصادره
مهران احمدی

قصه: یک کارمند ساواک، در بحبوحه انقلاب اسلامی از کشور فرار می کند و درگیر ماجراهایی می شود.
ستاره ها: حضور رضا عطاران برای پرفروش شدن یک فیلم کمدی کافی است و او در «مصادره» بازیگرانی چون هومن سیدی، بابک حمیدیان، هادی کاظمی و خود مهران احمدی را در کنار خود می بیند؛ ترکیبی کاملاً مطمئن برای یک فیلم کمدی. عطاران امسال «نهنگ عنبر 2» را داشت که به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران رسید.
کارنامه کارگردان: مهران احمدی را به عنوان بازیگر می شناسیم، او بیش از هرچیز برای بازی در «پایتخت» شناخته می شود و پیش از «مصادره» تنها یک فیلم کوتاه ساخته است. محمدحسین قاسمی همسر نرگس آبیار که تهیه کننده فیلم های او هم هست، تهیه کنندگی فیلم را برعهده داشته و در اولین تجربه کارگردانی، به احمدی یاری رسانده است.
پیش بینی فروش: «مصادره» که احتمالاً بخت اول رکوردشکنی در اکران نوروزی است، بیش از قصه فیلم، روی حواشی فرامتنی و شوخی های خاص حساب باز کرده است. شوخی هایی که تا نشست خبری فیلم در جشنواره فجر هم ادامه داشت. همچنین فیلم از حضور رضا عطاران ستاره بی رقیب کمدی سینمای ایران بهره می برد و بعید است سازندگان «مصادره» به چیزی جز رکوردشکنی فکر کنند. فروشی 20 میلیاردی برای اولین فیلم مهران احمدی، دور از تصور نیست.