خراسان/ در حالی که سخنگوی شرکت ملی گاز مدعی است که بازگرداندن طلب پنج ماهه مشترکان گاز بابت آبونمان های دریافتی پیش از سال جدید آغاز و به استان ها ابلاغ شده است، سخنگوی شرکت گاز استان در این باره گفت:

هنوز هیچ ابلاغیه ای درباره نحوه بازگرداندن وجوه دریافتی مشترکان تحت عنوان آبونمان یا هزینه خدمات مستمر به استان ابلاغ نشده است.

غیرقانونی اعلام شدن دریافت آبونمان از مشترکان گاز طبیعی توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در مردادماه سال گذشته با کش‌وقوس‌های فراوانی همراه بود و شرکت گاز از طرق مختلف یعنی تغییر مرجع تصویب بخشنامه و حتی تغییر نام آبونمان به« هزینه خدمات مستمر» سعی کرد، رای دیوان عدالت را دور بزند که دریافت آبونمان از مشترکان را ادامه دهد اما دیوان عدالت اداری با تأکید مکرر بر غیرقانونی بودن مصوبه دریافت آبونمان از مشترکان گاز پنجم بهمن رأی قاطع خود را در این باره اعلام و تاکید کرد شرکت ملی گاز علاوه بر این که موظف است آبونمان را از قبوض گاز مشترکان تحت هر عنوانی حذف کند، باید مبالغ دریافت شده در این قالب را از 24 مردادماه 96 به بعد به مشترکان گاز طبیعی بازگرداند. اما گزارش 13 اسفند خراسان رضوی با تیتر« آبونمان رفت، پولش برنگشت» حاکی از آن بود که اگرچه در قبوض گازی که در اسفندماه به دست مشترکان رسیده" هزینه خدمات مستمر" یا آبونمانی دریافت نشده است اما خبری هم از بازگشت مبالغی که در طول پنج ماه به طور غیر قانونی از مشترکان دریافت می‌شد، نبود.
بااین حال و اگرچه وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مصاحبه های گوناگون از ضرورت دریافت این مبلغ گفته بودند و حیات و ممات این شرکت را به دریافت حدود هزار میلیارد تومان در سال تحت این عناوین از مشترکان وابسته کردند اما رای دیوان عدالت اداری قانونی و لازم الاجراست چنان چه سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در این باره به خراسان رضوی گفت: طبق رای صادر شده مبالغی که از مردادماه تحت عنوان آبونمان از مشترکان دریافت شده، در حال عودت داده شدن به آن هاست.
مجید بوجارزاده درباره نحوه بازگرداندن این مبالغ به مشترکان گاز و در پاسخ به این که چرا در قبوض مشترکان گاز در استان خراسان رضوی نحوه عودت یا مبلغ عودت داده‌شده به مشترک ذکر نشده است، اظهار کرد : موضوعات استانی را باید از شرکت‌های گاز استان‌ها پرسید اما در شرکت ملی گاز طبق قانون مبالغ اضافه که از مشترکان دریافت شده، محاسبه و در قالب «بستانکار» به مشترک بازگردانده می شود که این اتفاق پیش از سال افتاده و به شرکت‌ها نیز اعلام‌شده و در حال انجام است. لذا با توجه به این که آبونمان از قبوض گاز حذف‌شده مبالغ اضافه‌ای که دریافت شده است، محاسبه و به‌صورت بستانکار به مشترکان بازگردانده می‌شود.
سخنگوی شرکت ملی گاز تأکیدکرد: قانون و مقررات برای همه یکسان است و وقتی قانون به شرکت ملی گاز ابلاغ‌شده است، ما نمی‌توانیم خارج از آن عمل کنیم. لذا هر آن چه به شرکت ملی گاز ابلاغ‌شده، در حال انجام شدن است.
این در حالی است که مدیر روابط عمومی و سخنگوی شرکت گاز استان در این باره به خراسان رضوی گفت: هنوز آیین‌نامه اجرایی نحوه بازگرداندن مبالغ دریافتی به مشترکان از تهران به استان ابلاغ نشده است.

علوی افزود: زمان و روش عودت این مبالغ پس ‌از این که از تهران از طریق سامانه سراسری ابلاغ شود، مشخص و مبالغ به مشترکان بازگردانده خواهد شد.