میزان/ نشریه آمریکایی تایم در گزارشی ادعاهای شاهزاده سعودی در خصوص علت اصلی اوضاع بحرانی یمن را بی‌اعتبار می‌کند.
وب‌سایت «تایم» ضمن گفتگویی اختصاصی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، درباره ریشه‌یابی شرایط بحرانی انسانی در یمن با استناد به اطلاعات پژوهشگرانی که خود اوضاع یمن را از نزدیک مشاهده کرده‌اند، ادعاهای او را بی‌اعتبار می‌کند.

محمد بن سلمان در خصوص بحران انسانی در یمن به خبرنگار «تایم» گفته است: من باید موضوع مهمی به شما بگویم، بحران انسانی در یمن از سال 2015 (زمان حمله ائتلاف عربستان به یمن)آغاز نشده بلکه از سال 2014 شروع شده یعنی زمانی که نیروهای حوثی(انصارالله) در یمن تحرکات سیاسی خود را آغاز کردند.

او همچنین مدعی شده که «عربستان تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا از منافع مردم یمن از جمله مراقبت‎های پزشکی، آموزش، و هرچه که لازم باشد، حمایت کند، و از هر اقدامی از سوی سازمان ملل و دیگر گروه‌های حقوق بشری از سراسر جهان برای بهتر کردن شرایط انسانی در یمن پشتیبانی می‌کنیم.» 

ائتلاف متجاوز عربستان از 25 مارس سال 2015 حملات خود به یمن را به بهانه بازگرداندن قدرت به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن و نیز تضعیف نیروهای مردمی انصارالله، آغاز کرده و تاکنون موجب کشته شدن حدود 10 هزار نفر از مردم یمن شده است.

«تایم» اما در ادامه می‌نویسد: «کریستین بیکرل» پژوهشگر حقوق‌بشر که اخیراٌ از یمن برگشته می‌گوید اظهارات محمد بن سلمان هیچ پایه و اساسی ندارد. ائتلاف به رهبری سعودی‌ه با بستن راه‌های ورود مواد غذایی و کمکها و تجهیزات پزشکی به یمن فاجعه انسانی در یمن را وخیم‌تر کرده‌اند.

به نوشته «تایم» سال گذشته ائتلاف سعودی در تلافی حمله موشکی نیروهای یمنی به پایتخت عربستان تمام مرزهای دریایی و زمینی و هوایی یمن را بست.

به گفته «کریستین بیکرل» عربستان هفته‌های متمالی تمام راه‌های ورودی و بندرهای یمن را بسته بود و دسترسی به مردم یمن را غیرممکن کرده بود و بیشتر این محدودیت‌ها همچنان ادامه دارد؛ ائتلاف به خوبی آگاه بود که این محدودیت‌ها چه تأثیری بر زندگی 26 میلیون مردم یمن داشت.