فارس/ دادگاه عالی پاکستان نشر هر نوع سخنرانی و بیانیه‌های سیاسی «نواز شریف» نخست وزیر سابق و رهبر حزب مسلم لیگ و دخترش «مریم نواز» را ممنوع اعلام کرد.دادگاه عالی پاکستان نشر هر نوع سخنرانی و بیانیه‌های سیاسی «نواز شریف» نخست وزیر سابق و رهبر حزب مسلم لیگ و دخترش «مریم نواز» را ممنوع اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، نواز شریف از ریاست حزب و فعالیت سیاسی برکنار شده است بنابراین نباید از فضای مجازی یا گردهمایی‌های سیاسی برای پیشبرد اهداف خود استفاده کند.

پیش از این دادگاه عالی پاکستان روز جمعه نواز شریف را به طور مادام‌العمر از بر عهده گرفتن سمت‌های حکومتی منع کرد.

طبق این حکم نواز شریف از عهده‌دار شدن هرگونه سمت دولتی به طور مادام العمر ممنوع شده است.

در ماه ژوئیه دادگاه با بررسی پرونده پانامالیکس مربوط به فساد مالی خاندان شریف حکم عدم صلاحیت نواز شریف را صادر و وی را از ریاست حزب سیاسی برکنار کرد.

نواز شریف حتی بعد از برکنار شدن توسط دادگاه تسلط خود بر حزب حاکم را ادامه داد و برادرش شهباز شریف را جانشین خود معرفی کرد.

با توجه به نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی 2018 در پاکستان که به دنبال آن دولت جدید روی کار خواهد آمد برکناری نواز شریف موجب ضعف حزب مسلم لیگ شده و برخی اعضای این حزب به حزب تحریک انصاف پیوسته‌اند.

از سوی دیگر حزب مردم حاضر نیست با حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف ائتلاف کند و «خورشید شاه» رهبر اپوزیسیون در مجلس ملی و عضو ارشد حزب مردم نتوانست در مذاکره با «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر و عضو حزب مسلم لیگ برای انتخاب نخست وزیر و دولت موقت به توافق برسد.

در گذشته دو حزب سنتی پاکستان یعنی حزب مردم و حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف همیشه بر سر قدرت سیاسی با هم به توافق می‌رسیدند.

حزب مردم و حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف با تشکیل دولت ائتلافی یا واگذاری قدرت به یکدیگر سلطه سیاسی بر پاکستان را حفظ کردند اما در حال حاضر به نظر می‌رسد معادلات سیاسی تغییر کرده است و خبرهایی مبنی بر روی کار آمدن قدرت سوم سیاسی به پشتوانه ارتش منتشر می‌شود.