تسنیم/ کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا نسبت به تصمیم کره شمالی برای لغو نشست مقام‌های ارشد این کشور با کره جنوبی واکنش نشان دادند.
سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای افزود: آمریکا مستقلا آنچه که کره شمالی اعلام کرده است را بررسی خواهد کرد و به هماهنگی نزدیک با متحدانش ادامه می دهد.

این در شرایطی است که کره شمالی مذاکرات سطح‌بالای چهارشنبه را به‌دلیل رزمایش کره جنوبی ــ آمریکا لغو کرده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی مانور مشترک میان آمریکا و کره جنوبی را "تحریک‌آمیز و آمادگی برای تهاجم" توصیف کرده است.

کره شمالی همچنین هشدار داده است دیدار تاریخی میان کیم جونگ اون رهبر این کشور و دونالد ترامپ رئیس جمهور کره شمالی که قرار است 12 ژوئن (22 خرداد) در سنگاپور برگزار شود، نیز ممکن است لغو گردد.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که همچنان به تلاش و برنامه ریزی خود برای برگزاری دیدار بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی ادامه می دهد.

هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پیش از این گفته است که لزوم ادامه برگزاری تمرینات نظامی مشترک بین آمریکا و کره جنوبی را درک می کند. ما به برنامه ریزی و طراحی برای برگزاری نشست بین رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی ادامه می دهیم.

کره جنوبی نیز تصمیم کره شمالی برای لغو نشست مقام های عالی رتبه دو کشور را تاسف بار ارزیابی کرده و آن را مغایر با اعلامیه تاریخی که اواخر آوریل توسط رهبران دو کشور منتشر شده، دانسته است.

وزارت اتحاد کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: تصمیم کره شمالی برای لغو یکجانبه نشست مقام های عالی رتبه بین دو کره به دلیل مانور هوایی مشترک سالیانه بین آمریکا و کره جنوبی، مطابق با روح اعلامیه پانمونجون نبوده و تاسف بار است.