ایرنا/ رئیس جمهوری روسیه با انتقاد از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد: اقدامات یکجانبه در مورد برجام غیرسازنده است.ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در اجلاس عمومی همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ خاطرنشان کرد: برجام در قطعنامه مربوطه شورای امنیت سازمان ملل تایید شده و سند چندجانبه بین المللی است. وی افزود: همه طرف ها باید به صراحت گفت وگو کنند و راهکار برای حل مساله توافق هسته ای با ایران بیابند. اقدامات یکجانبه در این عرصه غیرسازنده است. پوتین یادآوری کرد: روزگذشته ( پنجشنبه ) با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دراین باره گفت وگو کردیم.

وی با بیان اینکه در آمریکا هر چهار سال یک بار رئیس جمهور انتخاب می شود، اگر هر چهار سال یک سند بین المللی از سوی این کشور مورد بازبینی قرار گیرد چه نتیجه ای خواهد داشت. البته باعث بروز تنش خواهد شد. پوتین افزود: اما برعکس اگر درباره آنچه توافق کردیم عمل کنیم به تفاهم دست می یابیم.

وی با بیان اینکه روسیه در گذشته از تحریم های شورای امنیت در مورد ایران حمایت کرد، خاطرنشان شد: اما روسیه هیچگاه از تدابیری که خارج از شورای امنیت تحمیل شد حمایت نکرده است. رئیس جمهوری روسیه یادآورشد: در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کردم که از اقدامات یکجانبه حمایت نمی کنم و در آن زمان خیلی ها ناراحت شدند اما امروز می بینیم که از اقدامات یکجانبه بسیاری ناراضی هستند و از موضع مسکو در این مورد حمایت می کنند. 

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود هشدار داد که در صورت لغو برجام همه طرف ها زیان می بینند. وی خاطرنشان کرد که اگر می خواهیم برجام را حفظ کنیم باید درهای مذاکره را باز بگذاریم و فکر می کنم هنوز فرصت از دست نرفته است. پوتین با اشاره به سفر نتانیاهو به مسکو که برای مذاکره با روسیه در مورد برجام بود خاطرنشان کرد: آیا لغو برجام به نفع منطقه خواهد بود و آیا امنیت را تامین می کند؟ وی هشدار داد: اگر برجام لغو شود نمی توانیم برنامه هسته ای ایران را کنترل کنیم. نمی خواهیم وضعیتی مشابه کره شمالی تکرار شود. پوتین سپس به دیدار اخیر خود با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و افزود: یوکیا آمانو تایید کرد که ایران به تمام تعهدات خود عمل می کند.