ایمنا/در بخشی از این اطلاعیه آمده است: نشر اخبار آن هم از مجلس غیر عمومی و بدون در نظر گرفتن قرائن حالیه و تقطیع کردن جملات، باز گو کننده حق مطلب و رسالت خبرنگاری نیست.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات ملت شریف ایران ، توضیحات مختصری در راستای تنویر افکار عمومی در خصوص انتشار ناقص یک خبر تقدیم میگردد:

حدیثی به سند صحیح در کتاب تهذیب شیخ طوسی در باب فضل جماعت آمده است از امام صادق علیه السلام به این مضمون که در زمان رسول خدا عده ای در آمدن به مسجد سهل انگاری می کردند و حضرت فرمودند نزدیک است امر کنم که خانه‌هایشان را بسوزانند.(۱) یکی از مهمترین جماعات که بر آن تأکید شده، نماز جمعه است. همچنین حدیث دیگری به سند صحیح از امام باقر علیه السلام نقل می کنند که حضرت می فرماید: هر کس سه هفته متوالی نماز جمعه را ترک کند خدا بر قلب او مهر می زند(۲)، که شبیه این حدیث را به سند صحیح، اهل سنت از رسول خدا (ص) نقل می کنند و لذا متفق بین الفریقین است. در حدیث دیگری به سند صحیح مرحوم صدوق در کتاب مجالس از امام صادق علیه السلام نقل می کند که حضرت می فرماید هر کس بدون علت سه هفته نماز جمعه را ترک کند منافق است.(۳)

لکن توجه به چند نکته در این خصوص ضروری است:

۱- از این احادیث اهمیت نماز جمعه به طور کلی فهمیده می شود.

۲- قدر متیقن این احادیث در زمانی است که نماز جمعه واجب باشد، مثل زمان حضور رسول خدا(ص).

۳- این احادیث برای کسی است که از روی بی اعتنایی به جماعت و یا جمعه حاضر نشود.

۴- مقصود از حدیثی که می فرماید نزدیک است خانه هایشان را بر سرشان خراب کنیم، این نیست که چنین کاری کردیم و یا می کنیم و لذا هیچ فقیهی چنین حکمی نداده است؛ بلکه بیانی است برای اهمیت موضوع، مثل اینکه شخصی که مصیبت بزرگی بر او وارد شده و می گوید خانه خراب شدم.

با توجه به این نکات لازم به ذکر است که:

اولا؛ نشر اخبار آن هم از مجلس غیر عمومی و بدون در نظر گرفتن قرائن حالیه و تقطیع کردن جملات، باز گو کننده حق مطلب و رسالت خبرنگاری نیست.

ثانیا بسیاری از نکات ۴گانه فوق الذکر در جلسه مدنظر توسط آیت الله طباطبایی نژاد تشریح و تبیین گردیده است؛ لذا انتشار تنها یک جمله؛ آن هم در مباحث فقهی و نقلی رفتاری غیرمنصفانه و به دور از اخلاق رسانه ای است.

ثالثا اگر واقعیت نیز داشته باشد، ولی به جهت تنقیص شخصیتی ضبط و پخش شود، خدای نکرده مشمول این حدیث رسول خدا (ص) خواهد شد که فرمودند کمترین درجه کفر آن است که کلمه ای را از برادرت حفظ کنی و برای کاستن از شخصیت او منتشر کنی.(۴)

والسلام

اعوذ بالله من شرور انفسنا و سیئات اعمالنا

(۱) .تهذیب الأحکام (تحقیق خرسان) ؛ ج‏۳ ؛ ص۲۵

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ سَمِعْتُهُ یَقُولُ‏ إِنَّ أُنَاساً کَانُوا عَلَی عَهْدِ رَسُولِ اللَّهِ ص أَبْطَئُوا عَنِ الصَّلَاهِ فِی الْمَسْجِدِ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَیُوشِکُ‏ قَوْمٌ‏ یَدَعُونَ الصَّلَاهَ فِی الْمَسْجِدِ أَنْ نَأْمُرَ بِحَطَبٍ فَیُوضَعَ عَلَی أَبْوَابِهِمْ فَتُوقَدَ عَلَیْهِمْ نَارٌ فَتُحْرَقَ عَلَیْهِمْ بُیُوتُهُمْ.

(۲) .تهذیب الأحکام (تحقیق خرسان) ؛ ج‏۳ ؛ ص۲۳۸

عَنْ أَبِی بَصِیرٍ وَ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ: مَنْ تَرَکَ الْجُمُعَهَ ثَلَاثَ‏ جُمَعٍ مُتَوَالِیَهً طَبَعَ اللَّهُ عَلَی قَلْبِهِ.

(۳) .وسائل الشیعه ؛ ج‏۷ ؛ ص۲۹۸

عَنْ زُرَارَهَ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ: صَلَاهُ الْجُمُعَهِ فَرِیضَهٌ وَ الِاجْتِمَاعُ إِلَیْهَا فَرِیضَهٌ مَعَ الْإِمَامِ فَإِنْ تَرَکَ رَجُلٌ مِنْ غَیْرِ عِلَّهٍ ثَلَاثَ‏ جُمَعٍ‏ فَقَدْ تَرَکَ ثَلَاثَ فَرَائِضَ وَ لَا یَدَعُ ثَلَاثَ فَرَائِضَ مِنْ غَیْرِ عِلَّهٍ إِلَّا مُنَافِقٌ.

(۴) وسائل الشیعه ؛ ج‏۱۷ ؛ ص۲۱۱

عَنِ النَّبِیِّ ص أَنَّهُ قَالَ أَدْنَی‏ الْکُفْرِ أَنْ یَسْمَعَ الرَّجُلُ مِنْ أَخِیهِ الْکَلِمَهَ فَیَحْفَظَهَا عَلَیْهِ یُرِیدُ أَنْ یَفْضَحَهُ بِهَا أُولئِکَ لا خَلاقَ لَهُمْ

به گزارش ایمنا، روز دوشنبه-۲۱ خرداد- خبری از صحبت‌های آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در جلسه ستاد نمازجمعه اردستان منتشر شد که در آن با ذکر روایاتی، به اهمیت حضور در نماز جمعه تأکید شده بود. ارائه نقل قولی از آیت الله طباطبایی نژاد در این نشست، بازتابهای زیادی به دنبال داشت و سبب صدور اطلاعیه ای برای شفاف سازی در این زمینه شد.