میزان/ عربستان و روسیه در حالی بازی افتتاحیه را برگزار خواهند کرد که آمار و ارقام و نتایج تاریخی حاکی از آن است که روسیه میزبان اگر برنده این بازی نباشد حداقل بازنده هم نخواهد بود.


بلاخره چهار سال انتظار، به پایان رسید و بعد از ۱۴۳۲ روز که ماریو گوتزه با آن گل به یادماندی در زمان‌های اضافی بازی با آرژانتین آلمان را به قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بدل کرد و ستاره چهارم را به پیراهن ژرمن‌ها اضافه کرد رقابت‌های جام جهانی روسیه با بازی روسیه و عربستان آغاز خواهد شد. روسیه و عربستان سعودی در حالی برای شروع یک فصل دیگر در تاریخ جام‌های جهانی به میدان می‌روند که هر دو تیم برنامه نسبتا نامطلوبی را برای حضور در این دوره از رقابت‌ها داشته‌اند. روسیه بعد از پیروزی در بازی ماه اکتبرش با کره جنوبی در هفت بازی تدارکاتی خود شکست را تجربه کرده است جایی که عربستان سعودی نیز در سه بازی تدارکاتی اخیر خود با پرو، آلمان و ایتالیا نتیجه‌ای جز شکست عایدش نشده است. با اینکه هر دو تیم تقریبا از شرایط یکسانی برخوردار هستند، اما هر دو نیز از این جهت امیدوار هستند که با پیروزی در رقابت نخست گروهی در ورزشگاه لوژنیکی بتوانند نقطه پایانی بر ناکامی‌های اخیر خود بگذارند. نگاهی به گذشته دو تیم و حضورشان در بازی‌های جام جهانی حاکی از آن است که روس‌های میزبان از سال ۲۰۰۲ تاکنون در هیچ یک از بازی‌های خود در رقابت‌های جام جهانی موفق به پیروزی نشده است.
در حالی که آخرین پیروزی عربستان سعودی در رقابت‌های جام جهانی به سال ۱۹۹۴ و پیروزی یک بر صفر در برابر بلژیک باز می‌گردد؛ یعنی جایی که این تیم توانست در بازی‌های گروهی با دو برد در برابر تیم‌های مراکش و بلژیک به دور بعدی رقابت‌ها صعود کند. تجزیه و تحلیل کارشناسان نشان از این واقعیت دارد که دو تیم علی رغم رشد نسبتا خوبی که در مسیر بازی‌های جام جهانی روسیه تجربه کرده‌اند، اما هنوز نتوانسته‌اند به امادگی کامل برای این دوره از رقابت‌ها دست یابند. روس‌ها امیدوار هستند بتوانند از امتیاز میزبانی در رقابت‌های گروهی و در برابر عربستان به خوبی بهره بگیرند. آن‌ها هفته‌ای آرام را در محل تمرین در نووگورسک به دور از هیاهو‌های مسکو -که مرکز فعالیت‌های جام جهانی است سپری کردند- و به نظر میرسد برای بازی اول بسیار شارژ و آماده هستند. در مقابل عربستان سعودی برای دستیابی به یک نتیجه خوب سعی خواهد کرد تصویری مثبت از توسعه فوتبال کشورش به جهان ارائه کند. برای اینکار آن‌ها احتمالا از همان ابتدا، بازی دست به عصا و محتاطانه‌ای را در پیش خواهند گرفت. خوان آنتونیو پیتزی، سرمربی عربستان به احتمال زیاد ایده خوبی از نقاط قوت و ضعف روس‌ها دارد و بر اساس آن سیستم بازی خود را تغییر خواهد داد. نگاهی به پیشینه بازی‌های جام جهانی یک واقعیت مهم را نشان می‌دهد آنهم این است که تاکنون هیچ کشور میزبانی در بازی افتتاحیه خود بازنده میدان نبوده است. در جام جهانی روسیه برای دهمین بار تیم میزبان یکی از دو تیم بازی افتتاحیه است. این در حالی است که این اتفاق در سه دوره قبل هم تکرار شده بود. در نه دوره قبلی، هیچ وقت تیم میزبان بازنده بازی نبوده است و نتیجه این بازی‌ها ۶ برد و ۳ مساوی برای این تیم‌ها بوده است. عربستان نخستین تیم آسیایی است که بازی افتتاحیه را انجام خواهد داد و در طرف مقابل روسیه در حالی یک پای این مسابقه است که در سال ۱۹۷۰ و وقتی که هنوز شوروی از هم نپاشیده بوده این تیم در ورزشگاه آزتکای مکزیک به مصاف این تیم رفت و به تساوی ۰-۰ رسید. لازم به ذکر است که پرگل‌ترین بازی افتتاحیه در سال ۱۹۳۴ اتفاق افتاده است یعنی جایی که تیم ملی ایتالیا با نتیجه ۷-۱ آمریکا را در هم کوبید. از طرفی این دیدار ۴ بار هم با نتیجه مساوی بدون گل به اتمام رسیده است. روسیه و عربستان در حالی بازی افتتاحیه را انجام خواهند داد که از آخرین افتتاحیه بدون گل ۴۰ سال می‌گذرد. آشیل، گربه پیشگوی روسی، روسیه را به‌عنوان پیروز دیدار افتتاحیه جام جهانی انتخاب کرده است. باید منتظر ماند و دید ایا عربستان می‌تواند طلسم ۴۰ ساله شکست ناپذیر بودن میزبان را در بازی افتتاحیه بشکند یا این طلسم همچنان ادامه خواهد داشت.