تسنیم/ وزیر خارجه روسیه پس از نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه کشورهای طرف برجام گفت که همگی برای ایجاد یک سازوکار ویژه برای حفظ تجارت با ایران مستقلا از واشنگتن توافق کردند.


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید که طرف‌های اروپایی توافق برجام به همراه روسیه و چین برای ایجاد یک سازوکار ویژه برای حفظ تجارت با ایران مستقلا از واشنگتن توافق کردند.
لاوروف در گفتگو با خبرنگاران گفت: «ما توافق کردیم ... که کارشناسان کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) راه‌هایی را که به ما اجازه می‌دهند تا به تعهداتمان براساس این توافق مستقلا از ایالات متحده پایبند بمانیم را بررسی کنند.» وی افزود که کمیسیون باید راه‌های حفظ پیوندهای تجاری و اقتصادی بین ایران و دیگر طرف‌های توافق را که «به هوس‌های آمریکا وابسته نباشد» توسعه دهد.
وی افزود که تمامی طرف‌های توافق تصمیم واشنگتن برای خروج یکجانبه از برجام را به عنوان «اقدامی نامشروع که نباید بدیهی انگاشته شود» محکوم کردند.
به گزارش راشاتودی، وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: «همه موافقت کردند که این مسئله یک نقض اساسی مفاد توافق است»، وی افزود که این اقدام ایالات متحده چیزی جز نتیجه یک تحریک ناشی از وضعیت سیاسی‌شده‌ای در خصوص ایران نیست.
لاوروف گفت که جمهوری اسلامی ایران همچنین بار دیگر بر پایبندی خود به توافق تأکید کرده و وعده داد تا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند. وی افزود که هرچند وزیر خارجه ایران گفته است که اقدامات ایالات متحده «به صورت غیر رسمی این توافق را دچار اختلال کرده است» و بر این اساس ایران حق خروج از این توافق را دارد، اما جمهوری اسلامی ایران این حق را عملیاتی به کار نخواهد برد.