ایلنا/ وابستگان نظامی کشورهای پاکستان و ژاپن در دیدارهایی جداگانه با حضور در ستاد نیروی دریایی ارتش با امیر دریادار خانزادی فرمانده نداجا دیدار و گفت‌وگو کردند.به گزارش ایلنا، امیر دریادار حسین خانزادی در دیدار وابستگان نظامی قدیم و جدید پاکستان گفت: انشا الله بتوانیم روابط حسنه و پایداری که بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری پاکستان و به خصوص دو نیروی دریایی ارتش ایران و پاکستان وجود دارد را به نحو احسن ارتقا بدهیم و در کنار یکدیگر و فارغ از کشورهای بیگانه بتوانیم امنیت دریای اقیانوس هند را فقط با حضور و همکاری کشورهای منطقه برقرار کنیم.

وی افزود: علاقه مندی برای حضور دیگران در این منطقه به معنی خوش آمدگویی به آن‌ها است و این همان امنیت عاریه‌‌‌‌ای است و امنیتی که به این صورت باشد پایدار نخواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید بر تبادل آموزش‌‌‌‌ها و تجربیات بین دو نیروی دریایی ارتش ایران و پاکستان اظهار داشت: ما کشور و مردم پاکستان را برادران خود می‌دانیم و خوشحالیم که به عنوان یک کشور دوست و برادر همیشه در کنار شما باشیم.

خانزادی با اشاره به مدت ریاست ایران بر آیونز (IONS) تصریح کرد: باید بتوانیم با کشورهای منطقه برای انجام هرچه بهتر تعامل در راستای بهبود و افزایش امنیت در دریا موقعیت بهتری کسب کنیم و در این راه کشور پاکستان را همواره در کنار خود احساس می‌‌‌‌کنیم.

در پایان امیر دریادار حسین خانزادی از کاپیتان فیصل شاه وابسته نظامی قدیم کشور پاکستان تشکر و برای فیصل جاوید آرزوی موفقیت کرد.

در این مراسم فیصل شاه، وابسته نظامی قدیم پاکستان با اشاره به روابط حسنه نیروی دریایی ارتش ایران و پاکستان خاطرنشان کرد: در مدت حضور بنده به عنوان وابسته نظامی در ایران چند اتفاق مهم از جمله سه بار حضور شناورهای پاکستانی در ناوگان دریایی بندرعباس، اعزام کشتی بادبانی رهنورد برای آموزش افسران، بازدید شناورهای نیروی دریایی ارتش از بندر کراچی و حضور فرمانده نیروی دریایی کشور پاکستان بعد از ۱۸ سال در ایران بود که بسیار مهم حائز اهمیت بود.

وی افزود: همواره تعاملات بین دو نیروی دریایی ایران و پاکستان پایدار و مبتنی بر دیپلماسی دریایی بوده و بازدید متقابل از ناوگان های دریایی وجود داشته است.

امیر دریادار خانزادی همچنین در دیداری جداگانه با وابسته نظامی ژاپن دیدار کرد و ابراز داشت: ما علاقه‌مندیم که از ظرفیت های جغرافیایی، تاریخی، ژئوپلتیکی و فناوری بین دو کشور ایران و ژاپن استفاده کنیم. در اجلاس آیونز ملاقات‌های با مقامات ژاپنی داشتیم اما به دنبال جلسات غیر از این هستیم تا بتوانیم روابط دریایی خود را گسترش دهیم.

همچنین وابسته نظامی ژاپن بیان کرد: من تمامی پیام شما را به توکیو منتقل می‌‌‌‌کنم و بسیار امیدوارم بتوانم بر تقویت روابط حسنه دو کشور بیافزایم.