باشگاه خبرنگاران/ سفیر آمریکا در آلمان ضمن اتهام‌زنی به تهران، از خروج شرکت‌های آلمانی از بازار ایران استقبال کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان ضمن اتهام‌زنی به تهران، از خروج شرکت‌های آلمانی از بازار ایران استقبال کرد.

بر این اساس، سفیر آمریکا در آلمان از خروج شرکت‌های آلمانی از بازار ایران استقبال کرد. وی گفت: «ما بسیار خرسندیم که شرکت‌های آلمانی تصمیم گرفتند از تحریم‌های آمریکا پیروی کنند.»

گرنل به صورت غیرمستقیم شرکت‌هایی که در ایران کار می‌کنند را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت: «وقتی با ایران رابطه بازرگانی برقرار می‌شود، به رژیم ایران پول می‌رسد و حجم کلانی از پول برای فعالیت‌های تروریستی هزینه می‌شود.»

گرنل که آغاز به فعالیت وی در آلمان تاکنون همواره حاشیه‌ساز بوده است، مدعی شد ایران از سال ۲۰۱۲ با اختصاص ۱۶ میلیارد دلار برای حمایت از «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به بی‌ثباتی‌های زیادی در منطقه دامن زده است. به این دلیل فقط زمانی شرکت‌های اروپایی می‌توانند با ایران همکاری داشته باشند که از مشکلاتی که خود از آن حمایت مالی می‌کنند، چشم‌پوشی کنند.

سفیر آمریکا در آلمان همچنین با تکرار مواضع واشنگتن مبنی بر اینکه شرکت‌های آلمانی باید بین کار کردن در ایران و آمریکا، یکی را انتخاب کنند، گفت: «آنچه ما شنیده‌ایم این است که شرکت‌های آلمانی با تمایل فراوانی در بازار آمریکا فعالیت دارند. من تصور نمی‌کنم که شرکت‌ها اگر بازار آمریکا را نادیده بگیرند و بازار بی‌ثبات ایران را انتخاب کننند، راهبرد موفقیت‌آمیزی در جهت رشد داشته باشند.»

ترامپ ۱۸ اردیبهشت ماه اعلام کرد آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود و تحریم‌هایی را که در پی توافق هسته‌ای با ایران (برجام) لغو شده بود را بار دیگر اعمال می‌کند. از آن زمان کشورهای اروپایی شرکت کننده در توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند تا این توافق را بدون آمریکا حفظ کنند.